Projekty

Podpora výuky cizích jazyků

Prezentace výuky vedené kvalifikovaným asistentem učitele z Velké Británie

Projekt: Zajištění výukových materiálů pro výuku anglického jazyka a prezentace výuky vedené kvalifikovaným asistentem učitele z Velké Británie.

Financován z: Rozvojového programu Podpora výuky cizích jazyků ve školách v roce 2008 vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR dne 12. 9. 2008

Věcné vyhodnocení projektu

Pro realizaci projektu výuky vedené kvalifikovaným asistentem učitele jsme získali vysokoškolsky vzdělanou rodilou mluvčí z Velké Británie. Z prostředků rozvojového programu jsem financovali její mzdu s povinnými odvody za měsíc listopad a prosinec.  Asistentka pobývala s žáky po celou dobu výuky, tj. 22 hodin týdně, včetně volnočasových aktivit v kroužku dramatické a hudebně-pohybové výchovy. Podílela se i na přípravě komponovaného programu anglických scének a písniček. S žáky komunikovala v anglickém jazyce a vedla lekce anglické výslovnosti podle metodiky Oxford University Press.

Prezentace práce rodilé mluvčí pro zákonné zástupce a ostatní zájemce byla uskutečněna 5. 12. 2008 odpoledne v rámci Mikulášské besídky pro děti v budově školy. Prezentace se účastnilo 30 dospělých.

Děti navštívily v rámci výuky  Britské centrum a vypůjčily si zde knihy, se kterými pak pracovaly doma i ve škole.Návštěva Britského centra je uskutečňována i nadále každý měsíc v rámci celoročního projektu „S knihou za poznáním“.

Během listopadu a prosince také děti secvičily komponované pásmo z anglických a českých scének a písniček, které bylo prezentováno v rámci závěrečné prezentace projektu, tzv. Vánoční Monty Show. Ta se uskutečnila 19. 12. 2008 v 16.00 hod. na scéně alternativního divadla Komorní scéna Aréna v Ostravě. Vzhledem k tomu, že se na prezentaci programu podílely i děti z mateřské školky a jeslí, přišlo program zhlédnout na 140 rodinných příslušníků. Z dotace byl financován i tisk programů pro prezentaci a její videozáznam.

Z dotace byly dále pořízeny anglické knihy různého typu obtížnosti edice Oxford Reading Tree z nakladatelství Oxford Univerzity Press a řada dalších originálních anglických knih včetně knih pro vzdělávací oblast Člověk a jeho svět, pohádek a moderních encyklopedií, které vytvořily základ pro anglickou část školní dětské knihovny a jsou žákům trvale k dispozici.

Celková částka za projekt činí 99 601,40 Kč.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR přispělo částkou 78 241 Kč.

Škola se spolupodílela na financování projektu částkou 21 360, 40 Kč.

Celkově hodnotíme projekt jako úspěšný, všechny dílčí cíle jsme naplnili. Na výstupy projektu budeme i nadále navazovat ve výuce.

  • Podpora spolupráce na bázi integračních aktivit

Věcné vyhodnocení projektu

Věcné vyhodnocení projektu „Podpora spolupráce na bázi integračních aktivit mezi žáky z rozdílného sociokulturního prostředí“

Výše uvedený projekt, který byl financovaný částkou 20 000,- Kč z účelové dotace z rozpočtu Statutárního města Ostrava pro rok 2009 v oblasti školství, byl realizován v období od 26. 1. 2009 do 30. 6. 2009. Jeho účastníky byli žáci Základní školy Monty School a žáci speciální Základní školy Čkalovova 942, p.o. a školní družiny při této základní škole. Dotace byla užita k financování nákladů na spotřební materiál a na koupi interaktivních počítačových programů k výuce angličtiny, které jsou trvale k dispozici oběma kolektivům žáků. Cílem projektu bylo upevnění vzájemných pozitivních vazeb dětí věkově přibližného stáří, které sdílejí společnou školní budovu.

V druhém pololetí školního roku 2008/2009 se žáci setkávali v rámci společných vyučovacích jednotek i odpoledních aktivit. Učili se prostřednictvím počítačových interaktivních výukových programů a výukových karet spolupracovat v rámci miniprojektu  „Angličtina kolem nás“. K příležitostným svátkům (masopustní karneval, Valentýn, Velikonoce, Den matek) v tvůrčích dílnách žáci vyráběli tematické obrázky, předměty, přáníčka, masky a výzdobu společných prostor školy. Završením masopustní výtvarné dílny byl společný Masopustní karneval, který se uskutečnil v tělocvičně školy dne 26.2.2009. V rámci karnevalu byly nejen vyhodnoceny nejzdařilejší masky, ale se svým programem, do nějž vtáhl i dětské diváky, vystoupil i kouzelník. Společné hodiny integrované tělesné výchovy vyvrcholily 26.5.2009 Závody dětí na kolech a koloběžkách a 5.6.2009 společným Sportovním dnem, který byl ukončen opékáním párků a rozdáním sladkých odměn.  Tematický Den dětí „S číslem 112“ se uskutečnil 9.6.2009 v odpoledních hodinách v areálů základní školy a byl přístupný i pro zájemce z řad rodičovské veřejnosti a obyvatel čtvrti. Žáci Základní školy Monty School si v rámci něj připravili pro své hendikepované kamarády řadu dovednostních disciplín, po jejichž zdárném absolvování pak účastníci obdrželi odměnu v podobě pexesa a samolepek. Poté následovala druhá část programu, na jejímž zdárném průběhu se podíleli příslušníci Městské policie, Rychlé záchranné služby a Hasičského záchranného sboru. Děti zhlédly ukázky jejich zásahů, vyslechly si krátké přednášky, své znalosti si ověřily v k tomu účelu připravených testících a využily možnosti prozkoumat vnitřní vybavení sanitky i hasičského záchranného vozu.

Cíl projektu, upevnění vzájemných pozitivních vztahů mezi žáky dvou rozdílných školských subjektů, byl naplněn. Žáci se vzájemně respektují a bez problémů spolu komunikují, čímž byl položen základ pro jejich dlouhodobou spolupráci. Ve společných aktivitách budeme pokračovat i v následujícím období.